Središnja stomatološka knjižnica
Kratki video - Naše knjižnice (ZKD)
Djelatnici
-
dr. sc. Ivana Pažur, knjižničarski savjetnik, voditeljica Knjižnice
(Objavljeni radovi u Hrvatskoj znanstvenoj bibliografiji (CROSBI) -
Maja Kozina, viši knjižničarski tehničar
Misija
-
osiguranje dostupnosti knjižnične građe.
-
osiguranje dostupnosti informacija temeljenih na znanju.
-
potpora redovnom i cjeloživotnom obrazovanju.
-
potpora znanstveno-istraživačkom radu.
-
potpora stvaranju društva znanja.
Vizija
-
aktivan partner u stvaranju, prijenosu i usvajanju znanja.
-
dio integriranog sveučilišnog knjižničnog sustava.
-
automatizirano poslovanje do usluge samoposluživanja.
Povijest
Knjižnica Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nastala je izdvajanjem knjižnog fonda Zavoda za odontologiju Medicinskog fakulteta u Zagrebu. Nakon reorganizacije nastave stomatologije na Sveučilištu u Zagrebu 1962. godine Sabor SR Hrvatske osniva Stomatološki fakultet, a u ožujku 1964. god. otvorena je biblioteka Fakulteta na trećem katu dvorišne zgrade. Biblioteku je organizacijski ustrojio Knjižnični odbor Fakulteta. Projekt namještaja izveo je inž. Valdemar Balley, a police izradila Stolarska radionica Halapija. Ukupna površina dviju prostorija iznosila je 36 m2.
Osamdesetih godina stekla je status središnje knjižnice za područje stomatologije u Republici Hrvatskoj te promijenila ime u Središnja stomatološka knjižnica.
U siječnju 2003. god. preselila je u novouređeni prostor u prizemlju (oko 165 m2) gdje je organiziran korisnički prostor sa 16 radnih mjesta od kojih je 6 bilo opremljeno računalima. Na galeriji istog prostora organizirana je studentska informatička učionica s 10 radnih mjesta opremljenih računalima.
Od 2003. do 2020. voditeljica knjižnice bila je Vesna Borić mag.bibl., dipl.ing.
Borić, Vesna. 50. godišnjica Središnje stomatološke knjižnice Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu // Acta stomatologica Croatica, 48 (2014), 4; 246-249 doi:10.15644/asc48/4/1
Fond
Građa je organizirana i smještena po zbirkama u slobodnom pristupu.
Zbirka knjiga je smještena uz informacijski pult. Za sadržajnu obradu knjiga koristi se National library of medicine klasifikacija, a knjige su na policama raspoređene po stručnim skupinama tj. po sadržaju koji obrađuju. Za predmetnu obradu koristi se MeSH tezaurus pojmova (Medical subject headings). U fondu Knjižnice korisnicima stoji na raspolaganju oko 3.500 svezaka monografskih publikacija.
Referentna zbirka izdvojena je u dva zasebna ormara radi bolje dostupnosti korisnicima.
Zbirka ocjenskih radova smještena je ispod Studentske informatičke učionice, a sastoji se od četiri zasebne cjeline:
-
Zbirka diplomskih radova
-
Zbirka magistarskih radova
-
Zbirka poslijediplomskih specijalističkih radova
-
Zbirka disertacija
Radovi su razvrstani abecedom autora. Svi radovi su uneseni u Bazu podataka ocjenskih radova obranjenih na Stomatološkom fakultetu. Bazu je moguće pretražiti po autoru, mentoru, katedri/zavodu, tipu rada i riječima iz naslova rada, a ažurira se dnevno.
Zbirka časopisa smještena je ispod galerije, a Knjižnica posjeduje bogatu zbirku od preko 120 naslova časopisa iz stomatologije i srodnih područja. Časopisi su razvrstani abecedom naslova, a unutar naslova kronološki.
Toldts Anatomischer Atlas, 20. izd., 1948.
Prostor, oprema, korisnici i usluge
Korisnicima je na raspolaganju čitaonički prostor s 19 radnih mjesta te 14 korisničkih računala. Na galeriji je smještena Studentska informatička učionica s 10 korisničkih računala i ukupno 14 radnih mjesta. Radno vrijeme učionice je od 12:00 do 20:00 sati.
Korisnicima je na raspolaganju i WI-FI mreža, te fotokopirni uređaj.
SSK je prvenstveno orjentirana zadovoljavanju informacijskih potreba djelatnika Fakulteta i studenata stomatologije. Osim navedenih, usluge Knjižnice mogu koristiti specijalizanti i stažisti te vanjski korisnici iz srodnih institucija.
-
Davanje referentnih i referalnih informacija
-
Informiranje putem web stranica Knjižnice
-
Posudba građe
-
Osiguravanje mogućnosti fotokopiranja građe
-
Dobava građe međuknjižničnom posudbom
Suradnja
Knjižnica je od 1997. godine uključena u projekt Ministarstva znanosti i tehnologije Sustav znanstvenih informacija - podsustav biomedicina. U projekt je uključeno deset biomedicinskih knjižnica pod vodstvom Središnje medicinske knjižnice. Najvažniji cilj je bio stvaranje skupnih kataloga dostupnih preko interneta (OPAC - open access cataloging) koji još nije realiziran u svim segmentima za sve knjižnice suradnice.
Projekt
Prvi samostalni projekt je organizacija i stvaranje baze podataka dipomskih radova obranjenih na Stomatološkom fakutetu. Bazu je moguće pretraživati po autoru, mentoru, katedri/zavodu, te po riječima iz naslova. Čim je baza testirana pristupilo se njenom proširenju na sve ocjenske radove tako da ona danas obuhvaća i magistarske radove kao i disertacije. Projekt je pokrenut 2003. godine, a baza se ažurirala do 2013. godine.
Pravilnik
Na XII sjednici Fakultetskog vijeća održanoj 28. listopada 2004. godine usvojen je Pravilnik Središnje stomatološke knjižnice Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Na temelju pravilnika priređen je Kućni red koji sadrži opća pravila i kratak izvod iz pravilnika.
Pravilnik o radu knjižnice, Fakultetsko vijeće na XVII. sjednici 30. siječnja 2020.